نماشویی

نماشویی به عملیات شست و شوی نما با استفاده از ابزارها و امکانات مخصوص، گفته می شود.

مصالح مورد استفاده نمای یک ساختمان ممکن است سنگ، آجر، شیشه، کامپوزیت و.. باشد که برای شست و شوی هریک از این نماها به ابزار و امکانات مخصوص خود نیاز است.

نماشویی در گذشته مانند زمان حال به صورت پیشرفته انجام نمی گرفت و معمولا شست و شو به وسیله دست و بدون دستگاه و ابزارهای صنعتی انجام می شد که در نهایت کیفیت کار مورد پسند افراد قرار نمی گرفت، اما این مشکل با به وجود آمدن دستگاه ها و ابزارهای جدید و پیشرفته از بین رفت و عملیات نماشویی به صورت حرفه ای و با بهترین کیفیت انجام می شود.

کیفیت شست و شوی نمای ساختمان به سابقه و مهارت افراد متخصص و همچنین به دستگاه ها و ابزارهایی که استفاده می شود بستگی دارد.

نماشویی

نماشویی و دلایل انجام آن

  • وجود آلاینده هایی همچون دود، گرد وغبار و.. در فضا و قرار گرفتن آن ها برروی نمای ساختمان
  • یکی از مهم ترین علت نماشویی، باران های اسیدی است که معمولا در کلان شهرها بیشتر باعث سوختگی و شوره زدن و آسیب رسیدن به نمای ساختمان می شوند و بهترین راه حل نانو کاری نما می باشد.
  • دلیل دیگر، وجود کثیفی و لکه جرم و زنجاب برروی سطح نما می باشد.
  • علت بعدی انجام نماشویی، ریختن گچ، رنگ، سیمان، پودر و.. درحین عملیات ساختمان سازی است.
  • آسیب هایی که بر اثر آتش سوزی باعث از بین رفتن زیبایی و کیفیت نما می شوند.

نماشویی انواع ساختمان

شستشوی نمای سنگی

نماهای ساختمانی از جنس سنگ دارای قدمت طولانی هستند و به دلیل کیفیت و زیبایی، دوام و عمر بالای آن طرفداران بسیاری در جهان خصوصا در ایران دارد.

سنگ های مورد استفاده برای نماهای ساختمان اکثرا سنگ های دهبید، گرانیت، رومی و.. می باشد.

برای جلوگیری از فرسودگی، ریزش و ثابت ماندن زیبایی نماهای سنگی نیاز است پس از گذشت مدتی آنها را شست و شو نمایید.

شستشوی نمای رنگ شده

از مواد شوینده قوی برای شستن نماهای رنگ شده ساختمان استفاده نمی شود.

برای حفظ کیفیت رنگ و ظاهر آن از فرچه های مخصوص استفاده می شود تا کثیفی، جرم ها و زنگ آب روی نمای رنگ شده از بین برود.

رنگ نمای ساختمان

در صورت کثیفی و جرم گرفتن نمای رنگ شده ساختمان و از دست دادن زیبایی خود، با درخواست کارفرما پس از نماشویی می توان مجددا رنگ شود.

نماشویی کاشی

گاهی به جای سنگ از کاشی برای سطح نمای ساختمان استفاده می کنند.

شست و شوی نمای کاشی به تخصص خاصی نیاز دارد تا سطح و مقاومت آن آسیبی نبیند.

نماهای کاشی به دلیل طرح ها و رنگ های متنوع در مقایسه با سایر نماها از زیبایی خاصی برخوردار هستند،اما نسبت به نماهای دیگر بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

شستشوی نمای شیشه ای

نماهای شیشه ای یکی از زیباترین نماهای امروزی هستند، اما نسبت به نماهای دیگر سریع تر دچار آلودگی و کثیفی می شود.

شستشوی نمای کامپوزیت

جنس نمای کامپوزیت اکثرا آلومینیوم بوده و در طرح ها و رنگ های مختلف می باشد.

شست و شوی نماهای کامپوزیت نسبت به سایر نماها از هزینه کمتری برخوردار است.

ارائه خدمات برای شست و شوی نمای کامپوزیت باید به صورت دوره ای سالانه انجام شود.

شستشوی نمای آجری

آجر یکی از قدیمی ترین مصالح برای ساخت و ساز و همچنین پر استفاده در نماهای ساختمانی محسوب می شود.

آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان به دو نوع نسوز و معمولی استفاده می شوند.

نماهای اجری به دلیل تماس با باران های اسیدی و زنجاب، دچار آسیب پذیری می شوند و با گذشت زمان و درگیری با آلایندگی های فراوان باعث از دست دادن زیبایی و عمر کارکرد خود می شوند.

برای ازبین بردن آسیب های وارد شده بر روی سطح نما می توانید از سیلیس و نماشویی نانو کاری استفاده کنید و آن را در مقابل دیگر آسیب ها مقاوم سازید.

در انتهای نماشویی برای مقام سازی و زیبایی سطح آجری باید از نانو استفاده کنید در غیر این صورت سطح نمای اجری مجددا در برابر اسیب های محیطی دچار صدمه می شود.

شستشوی آثار تاریخی

عملیات نماشویی نماهای تاریخی به تجربه و تخصص بالا نیاز دارد تا از آسیب دیدن این نوع نماها جلوگیری شود.

برای شست و شوی سطح نماهایی که جرم و کثیفی بسیاری به خود گرفته اند از دستگاه سندبلاست استفاده می شود و همچنین درصورت وجود خلل ها و لایه ها باید با استفاده از این دستگاه لایه برداری صورت گیرد تا به کیفیت مناسب و دلخواه برسد، زیرا استفاده از واترجت ها تإثیر چندانی در این نوع نماشویی ندارد.

نماشویی بعد از آتش سوزی

شست و شوی نماهای آسیب دیده بر اثر آتش سوزی به یک عملیات تخصصی احتیاج دارد، زیرا بر اثر حرارت بالا سطح نما دچار آسیب شده است. در این نوع نماشویی تیم اجرایی باید این آسیب دیدگی ها را کاهش دهند و اگر میزان آسیب کم بود با استفاده از سندبلاست و مواد اسیدی باید سطح نما پاکسازی شود، سپس نمای کل ساختمان با ساب سطحی و نرم و فرچه های مخصوص تمیز شود.

پیچ رولپلاک در نماشویی

نماهایی که جنس آن ها از سنگ می باشد بعد از مدتی (معمولا بعداز گذشت 10 سال) دچار فرسایش، سستی و لقی می گردند.

در هنگام شست و شوی نما درصورتی که کارفرما درخواست پیچ رولپلاک نما کند، انجام می شود.

ایمنی نماشویی

همانطور می دانید کار کردن در ارتفاع بسیار خطرناک و دشوار است و عملیات شست و شوی نما نیز خطرات بسیاری را در پی خواهد داشت.

نماشویی یکی از کارهای سخت و دشوار در جهان محسوب می شود؛ بنابراین به دلیل حساسیت بالای کار، مجری باید از تخصص بالا و تجربه کافی برخوردار باشد.

در صورت عدم توجه به این موضوع، خطرات جانی را به دنبال خواهد داشت.

در زمان انجام نماشویی استفاده از کمربند محافظ، طناب ایمنی و کمربند ابزار الزامیست.

روش های انجام نماشویی

نماشویی ساختمان از چند طریق امکان پذیر است، مانند استفاده از طناب و راپل، استفاده از داربست یا بدون داربست و… که رایج ترین آن برای شست و شوی نما استفاده از داربست و طناب می باشد.

از بین دو روش گفته شده، داربست نسبت به سایر روش ها امنیت بالاتری دارد، در نتیجه کیفیت کار نیز بالا می رود.

از داربست برای ساختمان هایی که ارتفاع زیادی ندارند استفاده می شود، اما برای شست و شوی ساختمان های مرتفع مانند برج از روش های دیگری استفاده می شود.

تجهیزات نماشویی ساختمان

دستگاه واتربلاست و مواد ساینده مرغوب (یعنی سیلیس که در اندازه، رنگ ها و درجه بندی های متنوعی وجود دارند)، وسایلی هستند که بسیاری از افراد در شست و شوی نمای ساختمان از آن ها استفاده می کنند، همچنین از مواد شوینده دسیکلر که درصد بندی و درجه بندی گوناگونی دارد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

واترجت

یکی از پرکاربردترین دستگاه های تامین فشار برای عملیات نماشویی، دستگاه واترجت می باشد که انواع مختلفی دارد و قادر است آب و سایر مواد لازم برای شست و شوی نما مانند شوینده و سابنده را با قدرت و فشار زیاد برروی نما پخش نماید و باعث تمیزی سطح نما شود.

این دستگاه در دو نوع سه فاز و تک فاز در بازار موجود است.

از دستگاه سه فاز برای نماشویی استفاده می شود تا کیفیت کار بالا رود و در زمان کمتری ارائه شود.

نماشویی با مواد شیمیایی

از مواد شیمیایی بیشتر برای شست و شوی نمای ساختمان و تمیز کردن آن از جرم، گچ، سیمان، نوشته، رسوبات، رنگ و دود استفاده می شود.

سیلیس در نماشویی

یکی از مواد اولیه برای تهیه شیشه، سیلیس می باشد که در طرح ها، شکل ها، رنگ ها و درجه بندی های مختلف وجود دارد و برای نماشویی، سندبلاست خشک و سایر کارها مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است در هنگام تزریق سیلیس، فرد اپراتور باید مراقب سیستم تنفسی خود باشد، زیرا باعث بروز بیماری های تنفسی و ریوی می شود؛ بنابراین در زمان شست و شوی نما از لباس های مخصوص استفاده کنید.

اقدمات جانبی در نماشویی

چنانچه سنگ نما دچار ریختگی و لقی شده باشد در هنگام شست و شوی نما می توان به تعمیر و بازسازی سطوح سنگی پرداخت و با استفاده از پیچ رولپلاک آن را مستحکم کرد.

بتونه کاری و پرکردن شکاف ها و درزهای سطح نما، یکی دیگر از اقدمات درهنگام نماشویی می باشد که اگر به نانو کاری نیاز باشد با توافق کارفرما انجام می شود.

نانو نمای ساختمان

از نانو برای مقائم سازی سطح نما در برابر آسیب دیدگی و جلوگیری از کاهش استحکام نما استفاده می گردد که یک ماده رزینی محسوب می شود. این ماده در شکل ها و درجه بندی های مختلف وجود دارد.

مزایای نانو نمای ساختمان

  • ضد آب و ضد لک و شوره
  • بالا رفتن مقاومت سطح در مقابل خراش و سایش
  • افزایش طول عمر سنگ
  • تشکیل پیوندی قوی و محکم با سطح مورد نظر

نانو کاری هزینه بالایی را دربرمی گیرد اما هزینه آن در مقایسه با مزایایی که دارد خیلی باصرفه تر است.

0/5 ( 0 نظر )