قیمت کفسابی و عوامل آن

تعیین قیمت کفسابی به عوامل مختلفی بستگی دارد.

در ادامه چند نمونه از این عوامل را بررسی می کنیم.

 

1-وسعت کار

وسعت و متراژ کار یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت کفسابی می باشند. به طوری که هرچه متراژ کار بالاتر باشد، برای کارفرما نیز به صرفه تر است. زیرا هزینه های مربوط به جابجایی دستگاه ها کاهش می یابد.

معمولا پروژه هایی که کمتر از 100 متر می باشد را به صورت کنترات و کارهایی که متراژ آن بیشتر از 100 متر باشد را متری محاسبه می کنند.

 

2-دسترسی به محل پروژه

در صورتی که محل پروژه در محدوده طرح ترافیک قرار داشته باشد، به دلیل وجود هزینه های اضافی حمل و نقل قیمت کفسابی نیز افزایش می یابد.

 

3-دسترسی راحت به تمام نقاط کف

اگر به راحتی بتوان به تمامی قسمت های مختلف کف ساختمان دسترسی داشت، هزینه انجام کفسابی نیز کاهش می یابد.

برای مثال در پروژه هایی که در آن از ستون های زیادی استفاده شده است، عملیات کفسابی با مشکل مواجه می شود. زیرا نمی توان در نزدیکی ستون ها و دیوارها از دستگاه ساب زنی استفاده کرد که در این حالت باید ساب زنی به صورت دستی انجام شود.

همچنین تمامی پله ها به صورت دستی ساب زده می شوند و هزینه آن با توجه به تعداد پله ها محاسبه می شود که معمولا هزینه هر پله بین 7 تا 10 هزار تومان ( با ساب کامل ) می باشد.

 

4-جنس سنگ ها

می توان گفت جنس کف، مهم ترین عامل برای تعیین قیمت کفسابی می باشد.

با توجه به سختی سنگ، نیاز استفاده از ابزارها و دستگاه های پیشرفته نیز بیشتر می شود. همچنین به زمان و زحمت بیشتری احتیاج است، درنتیجه قیمت کفسابی هم افزایش می یابد.

برای مثال سنگ موزائیک را با سه مرحله ساب زنی به نتیجه دلخواه می رسیم در حالی که سنگ گرانیت برای رسیدن به حالت ایده آل، حدودا 20 مرحله ساب با لقمه سنگ ها و الماس های مخصوص و گران قیمت احتیاج دارد.

به همین علت پرهزینه ترین کفسابی به حساب می آید.

در حالی که کفسابی سنگ های نرم تر مانند دهبید، هزینه کمتری دارد.

 

5-عمر سنگ ها

در صورت قدیمی بودن سنگ های کف ساختمان، جرم و آلودگی بسیاری نیز بر روی کف وجود خواهد داشت، در نتیجه برای براق و آینه ای شدن به مراحل بیشتر ساب زنی احتیاج است که در این صورت قیمت آن نیز افزایش می یابد.

سنگ هایی که در دو یا سه سال گذشته عملیات کفسابی به طور کامل بر روی آن ها صورت گرفته شده است، با چند مرحله ساب دوباره به حالت براق و درخشان خود باز می گردند و انرژی و وقت کمتری برای انجام عملیات صرف می شود که در این صورت هزینه کفسابی آن ها به مراتب کمتر است.

 

6-نیاز به تعمیر و بازسازی کف

گاهی به دلیل ریختن مواد اسیدی و یا سقوط اجسام سنگین بر روی کف، سنگ های کف دچار آسیب می شوند و کفساب باید در مراحل اولیه کفسابی (معمولا مرحله دوم یا سوم) آنها را با بتونه و مواد رزین ترمیم کند.

این عملیات سرعت کار را کاهش می دهد و هزینه ای را نیز در برمی گیرد. به همین علت کفسابی این سنگ ها هزینه بیشتری را به همراه دارد.

 

7-وجود برق سه فاز در ساختمان

اگر ساختمانی دارای برق سه فاز باشد، می توان از دستگاه های سه فاز کفسابی استفاده کرد که قدرت و بازدهی بالایی دارند.

این موضوع باعث افزایش کیفیت کار و کاهش هزینه کفسابی می شود.

0/5 ( 0 نظر )